Kültéri kifutó építés - ház
Augusztus közepe van, idén az ivarérett teknőseim a szabadban fognak telelni, ezért egy új, nagyobb kifutó építésébe fogtam bele!
Jelenleg két alfaj alkotja a csapatomat, ezek közül a Testudo hermani boettgeri alfajból egy hím és három nőstény van jelenleg, ők vannak többen és ezt a csapatot szeretném még a közeljövőben bővíteni is ezért nekik egy elég nagy házban gondolkodtam!
Ebben a bejegyzésben az említett ház építését mutatom be!
Az alapot 4*40*40cm-es 4cm vastag kültéri járólap adja, ennek a hátoldala a ház fala ami védettséget biztosít a viharok esetén, a két oldalán egy-egy 20cm magas 100cm hosszú kertszegélyek alkotják, ezek 3cm vastagok!
A járólapok alá sódert cementet marozsi homokot szórtam meglocsoltam majd vízszintbe állítottam rajta!
1-2órás pihentetés után szépen terhelhető lett!
A két oldalfalat csemperagasztóval rögzítettem, így nézett ekkor ki...
Ezt követően a kertszegélyek kilógó részeit dekortéglákkal egészítettem ki, illetve a majdani feljárót a helyére tettem!
Az alja ezzel kész 3napig hagytam száradni így alaposan megkötött az alap is, illetve az oldalfalat rögzítő csemperagasztó!
A terv az volt hogy mutatós is legyen, ne csak a célnak megfelelő, ha már csinálok valamit nézzen is ki!
Sátortetős ház mellett döntöttem, úgy hogy legyen terasza a ház előtt ahol árnyék van anélkül hogy be kellene menniük, illetve egynyári virágot tudjak elhelyezni balkonládában a tetőtérnél!
Mivel az OSB lapok 125cm szélesek így a ház alapját terasszal ilyen hosszúra terveztem a könnyebb szabás érdekében a szélességét meg 100cm-re!
OBI lapszabászat 15mm-es OSB a következő táblákat vágattam:
-
1*125*100cm (alapja)
-
2*100*60cm (tűzfalak 10cm ráhagyással)
-
2*82*10cm (oldalfalak)
-
1*85*72cm (egyik tető)
-
1*85*73,5cm (másik tető lapvastagság ráhagyással)
-
1*100*10cm (terasz korlát)
Első lépésként körfűrésszel a tűzfalat kivágtam, a mérési vonalak elég egyszerűek, a csúcsba derékszög kellett a keredsztgerenda rögzítéshez, alul meg 10cm rámérés az oldalfal magasság miatt, derék szögnél a két befogó egyforma hosszú így a tűzfal 50+10cm! Amint kivágtam rá is csavaroztam a keresztgerendára ami nekem egy 5*5cm-es fenyő gerenda 82cm hosszú!
A következő lépés az alap beigazítása, a magasabb belső légtérhez, ugye a kertszegélyek 20cm magasak amik magukban is elegek lennének, de én szerettem volna biztosítani ha netán házon belüli párzás van, legyen hely felfelé is! A leendő házfalakhoz képest 20cm-rel beljebb téglalapot rajzoltam majd körfűrész dekopírfűrész kombóval kivágtam! Megjegyzés: Nem kell a kivágásnál mestermunka ez a rész egyáltalán nem fog látszani!
Gondolkodtam azon csináljak-e peremet hogy ne másszanak belülről egymás hátán fel, de mivel szalma lesz betéve, nincs baj belőle puhára huppannak a padláslátogatók!
A következő az oldalfalak rögzítése volt, filccel kijelöltem a vastagságát a pontossabb előfúrás miatt!
Majd rögzítettem alulról csavarozva a falakat!
Az oldalfalak álltak, stabilak (megj.: úgy csavaroztam az oldalfalat hogy oldalról is fog csavart kapni így hagytam helyet) jöhetett a tűzfal rögzítése amit az oldalfalhoz rögzítettem!
Itt merült fel egy probléma ezt alulról is meg kéne fogatni ami még a hátsó tűzfalnál ami az alap szélén van nem is gond, de elől pont eltalálni alulról azt a 15mm-es szélességet... Na ennyire nem vagyok ügyes �
A megoldás az lett hogy volt régi OSB-ém 22mm-es 3cm széles csík ebből vágtam 4*20cm-es db-kat amiket oldalról rögzítettem a tűzfalak belsejére, ezekkel meg könnyedén lehuzattam az alaphoz a falakat!
Már csak a tető hiányzott, a kisebb magasságúval kezdtem amit szintbe kellett hozni a keresztgerendával vhogy így:
Itt elég 3oldalt megfogatni csavarokkal, alul 45fokot zár be macerás is lenne meg fölösleges is!
Jöhet a másik tető ezzel lezártam a házat!
Tetőnek én zsindelyt választottam, természetesen olcsóbban is meg lehet oldani, hullámpala, műanyag padló stb!
Mindkét oldal és az orom felrakása után két dolog maradt, a teraszléc rögzítése, hasonlóan az oldalfalhoz, illetve kültéri lazurral több soron lekenni hogy ne okozzon gondot az eső!
Mehet is a helyére, ez a súlya és mérete miatt két emberes meló, itt már rögzíteni nem kell a súlya miatt vihar sem árt neki!
Megjegyzés: Érdemes még 2-3* átmenni lazurral rajta, főleg ahol a szélek látszanak, én levegőre dermedő gyantával is lekezeltem a széleket biztos ami biztos!
Még lehet csinosítom takaró lécekkel a széleket, majd kiderül!
Anyagköltség:
-
OSB 15mm 1teljes lap + 0,9nm 9250ft
-
Zsindely zöld íves 3nm 5250ft kb 0,7nm kimaradt
-
Lazur 2000ft
-
Csavarok 1000ft
-
4db járólap 2400ft
-
2db kertszegély vörös 2400ft
-
4db vörös dekortégla 300ft
-
Sóder, marozsi homok, cement, csemperagasztó kb 500ft
Amire szükség lesz:
-
Körfűrész
-
Dekopír fűrész
-
Csavar Szántó
-
Mérőszalag
-
Ceruza
-
Tapéta vágó (zsindely)
-
Vízszint mérő